24 Mayıs 2014 Cumartesi

Almanya'da Cuma Namazına Gidenleri Fişlemişler! 

haber7.com 23 Mayıs 2014

http://www.haber7.com/avrupa/haber/1161092-buyuk-skandal-cuma-namazina-gidenleri-fislemisler

Büyük skandal! Cuma namazına gidenleri fişlemişler

Almanya'da yeni bir skandal patlak verdi. Aşağı Saksonya eyaleti Yeşiller Partisi milletvekili Belit Onay'a göre Anayasa Koruma Örgütü'nün eyalette  sürekli Cuma namazına giden yüzlerce Müslümanı fişlediği ortaya çıktı.


NSU cinayetleri esnasında adı birçok skandala karışan Alman iç istihbarat birimi 'Verfassungsschutz'un (Anayasa Koruma Örgütü) Aşağı Saksonya eyaletinde CDU/FDP hükümeti döneminde bir başka skandala imza attığı öğrenildi.
CUMA NAMAZINA GİDENLER TAKİBE ALINMIŞ
2013 yılı başındaki eyalet seçimleriyle hükümeti devralan SPD/Yeşiller koalisyonu, 'Verfassungsschutz'da reforma gitmeyi kararlaştırdılar. Reform kapsamında CDU/FDP döneminde birçok insanın bu kurum tarafından haksız yere takibe alındığı anlaşıldı. Buna göre kaydedilen verilerin yüzde 40'ının haksız veya sıkıntılı olduğu vurgulandı. Ancak bunların içerisinde yaklaşık 100 kişinin sürekli olarak Cumanamazlarına katıldıkları için verileri takibe alındığı da ortaya çıktı.
Aşağı Saksonya eyalet milletvekili Belit Onay bunun korkunç olduğunu vurgularken, "Binlerce kişinin haksız yere Anayasa Koruma Örgütü tarafından takibe alınıp verilerinin kaydedilmesi akıl almaz bir durum. Özellikle de insanların ibadet etmek üzere gittikleri camilerde takibe alınmaları hukuka aykırı. Alman Anayasası herkese din ve vicdan özgürlüğü tanımaktadır. Anayasa Koruma Örgütü bunu nasıl ihlal edebilir?" diye şaşkınlığını dile getirdi.
'AŞAĞI SAKSONYA'DAKİ İLK VAKA DEĞİL'
Bunun eyalette ilk fişleme olayı olmadığına dikkat çeken genç milletvekili Onay, "CDU'lu İçişleri Bakanı Uwe Schünemann döneminde cami kontrolleri altında Cuma namazları esnasında camiler basılıp, cami ziyaretçileri kontrol ediliyordu. Bu yöntemle yaklaşık 4 bin suçsuz insan anayasal haklar hiçe sayılarak kontrol edildi. Yine Schünemann döneminde Anayasa Koruma Örgütü 'İslamist Listesi' adı altında bir broşür yayımlayarak Müslümanları hedef göstermişti" diye hatırlatmalarda bulundu.
'IRKÇILIKLA MÜCADELE EDİLECEK'
Irkçılığın ve önyargıların neredeyse kurumsal bir boyuta ulaştığı bu dönemde CDU'lu Aygül Özkan'ın bakan olduğunu da hatırlatan Belit Onay, bundan sonraki reform sürecinde güvenlik birimlerindeki bu önyargı ve ırkçılıkla da mücadele edeceklerini dile getirdi. Onay, "Yeni SPD/Yeşiller koalisyonu bu konuda kararlı. Yeni Anayasayı Koruma Örgütü başkanı Maren Brandenburger de özellikle Müslüman derneklerle ilişikleri kuvvetlendirerek devlet kurumlarına karşı azalmış olan güveni tazeledi. NSU cinayetleri kapsamında ve eyaletimizde yaşananlardan ders çıkartıp bu sorunlara çözüm üretmeliyiz" diye konuştu.

http://www.haber7.com/avrupa/haber/1161092-buyuk-skandal-cuma-namazina-gidenleri-fislemisler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder